Smilkininio apatinio žandikaulio sąnarys (Temporomandibular Joint, TMJ)

Žmogus turi du kartu dirbančius smilkininio apatinio žandikaulio sąnarius. Tarp ausų ir skruostų esantys sąnariai jungia apatinio žandikaulio kaulą su smilkininiais kaukolės kaulais abejose galvos pusėse. Sąnarius kontroliuojantys raumenys leidžia jiems judėti trimis kryptimis: į viršų ir žemyn, į abi puses, bei į priekį ir grįžti atgal.

Išsižiojant apatinio žandikaulio  sąnario galvutė slenka kaukolėje esančia įduba, o susičiaupiant – grįžta atgal. Tarp sąnario galvutės ir įdubos esantis minkštųjų audinių smilkininio apatinio žandikaulio diskas užtikrina šio judesio sklandumą, amortizuoja kramtymo ir kitų judesių metu susidariusią jėgą.

Trijų plokštumų atžvilgiu judėdami smilkininio apatinio žandikaulio sąnariai atlieka vieną sudėtingiausių visų žmogaus sąnarių judesių.

Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimai

Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimai gali sukelti tiek itin stiprų, tiek diegiantį ar silpną skausmą, jaučiamą smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ar aplink jį esančių audinių srityje. Skausmas gali būti laikinas arba ilgalaikis, besitęsiantis keletą metų, juntamas vienoje arba abejose veido pusėse.

Šie sutrikimai gali apriboti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario judesius, sunkindami kramtymą, rijimą, kalbėjimą, veido judesius, o itin sudėtingais atvejais net ir kvėpavimą.

Remiantis tiek pasauline statistika, tiek praktika, dažniausiai smilkininio apatinio žandikaulio sutrikimais skundžiasi 20-40 metų žmonės. Moterims smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimai nustatomi gerokai dažniau nei vyrams (remiantis skirtingais šaltiniais nuo 6 iki 9 kartų  dažniau).

Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų priežastys

Gali būti įvardinamos labai įvairios smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų priežastys. Kartais pavyksta identifikuoti vieną pakitimų atsiradimo priežastį, kitais atvejais pakitimus sąlygoja keletas nedidelę įtaką turinčių priežasčių, kompleksiškai  sukeliančių sąnario disfunkciją ar patologiją.

Tokiais atvejais ir gydymo sprendimai turi būti kompleksiški. Neretai tikslių sąnario disfunkciją sukėlusių priežasčių, aiškiai nustatyti nėra galimybių.

Priežastys, galinčios sukelti nusiskundimus ir sąnario disfunkciją:

 1. dantų griežimas arba stiprus sukandimas, sukeliantis didelį smilkininio apatinio žandikaulio sąnario spaudimą;
 2. netaisyklingas ar pakitęs sąkandis (dažnai būtina vertinti individualiai);
 3. netaisyklingas sąnario disko judėjimas tarp sąnario galvutės ir įdubos bei disko dislokacijos;
 4. infekcijos;
 5. žandikaulio traumos;
 6. įvairios artrito formos.

Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario chirurginis gydymas. Dainius Razukevičius

Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų simptomai

Dažniausi pacientų nusiskundimai:

 1. žandikaulio skausmas, apibūdinamas labai skirtingai. Vienais atvejais labai intensyvus, kitais –jaučiamas silpnai;
 2. ribotas žandikaulio judėjimas, užstringantis žandikaulis;
 3. skausmingas traškėjimas, spragtelėjimas sąnaryje, išsižiojimo ar susičiaupimo metu;
 4. ausies skausmas, spaudimas, spengimas ausyse (tokiais atvejais otorinolaringologai (ausų, nosies, gerklės ligų specialistai) ausyje nemato jokios patologijos);
 5. nepilno sukandimo jausmas.

Atsitiktinis trakštelėjimas ar diskomfortas žandikaulio sąnario srityje yra dažni atvejai, todėl neturėtų kelti susirūpinimo.  Dažniausiai net be jokio gydymo tokios problemos išsisprendžia per keletą savaičių ar mėnesio laikotarpyje.  Tačiau, jei skausmas pasikartojantis ir tęsiasi ilgiau nei mėnesį, dėl šių simptomų verta pasikonsultuoti su Jūsų odontologu bei burnos, veido ir žandikaulių chirurgu.

Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas

Norėdamas patikrinti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų simptomus gydytojas:

 1. patikrins, ar sąnarys išsižiojant ir susičiaupiant dirba tinkamai;
 2. patikrins žandikaulio sąnarių judesius ir raumenų įsitempimą;
 3. žandikaulio judėjimo metu atkreips dėmesį į traškėjimą ar kitų garsų intensyvumą, dažnį atsižvelgiant į žandikaulio padėtį;
 4. ištirs sąkandį.

Nustačius smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkciją, atsižvelgiant į individualią situaciją ir siekiant detalios analizės bei planuojant gydymą, numatomi tolesni tyrimai – detali sąkandžio analizė, detali sąnario judesių analizė, magnetinio rezonanso, kompiuterinės tomografijos tyrimai, kitų sričių specialistų papildomos konsultacijos ir kt. Įvertinus tyrimų rezultatus, su pacientu aptariamas sprendimo būdas, detaliai pasiruošiama ir, jei reikia, atliekama opercija.

Magnetinis rezonansas gali parodyti, kokioje pozicijoje yra smilkininio apatinio žandikaulio sąnario diskas, žandikauliui judant. Kompiuterinė tomografija suteikia galimybes išanalizuoti kaulines sąnario dalis, atlikti skeletinę analizę.

Gydymo planas ir eiga priklauso nuo nusiskundimų, jų kilmės, subjektyvių ir objektyvių priežasčių, galėjusių sukelti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimus. Pasaulinėje medicinoje nėra nustatytų aiškių sėkmingų gairių smilkininio apatinio žandikaulio sąnario gydymui. Todėl šioje srityje itin svarbu perimti tik pačių geriausių pasaulio specialistų patirtį taikant kompleksinį gydymą.

Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario gydymas gali būti skaidomas į tris kryptis;

 1. Konservatyvus gydymas;
 2. Konservatyvus arba chirurginis gydymas (tam tikrais atvejais, gydytojui paaiškinus keletą gydymo galimybių, pacientas turi galimybę rinktis, kuriuo būdu spręsti esamą problemą).
 3. Tik chirurginis gydymas arba chirurginis gydymas po konservatyvaus gydymo, nepasiekus reikiamo rezultato.

Dauguma smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcijos atvejų yra labai individualūs. Gydymo planas sudaromas atsižvelgiant į visumą, įvertinant esamas problemas ir laukiamą rezultatą.  Todėl platesnės informacijos, išanalizavęs konkrečią situaciją, derindamas teoriją ir praktiką, gali suteikti tik burnos, veido ir žandikaulių chirurgas konsultacijos metu.

Atvira žandikaulio sąnario operacija, atliekama, kai:

 • jaučiamas stiprus sąnario skausmas,
 • nustatomas judesių blokavimas, žandikaulio strigimas ar žandikaulių išnirimas,
 • sąnario pakitimai didesni ir jų negalima paveikti konservatyviais ar mažos invazijos reikalaujančiais metodais,
 • nustatomos kitos indikacijos.

Svarbu žinoti, jog atviros sąnario chirurgijos metodikos ir pjūviai labai skiriasi ir priklauso nuo veido ir žandikaulių chirurgo įvaldytos technikos, teorinių ir praktinių žinių, norimo pasiekti paviršiaus ploto, norimo rezultato ir kitų, kartais labai individualių, kriterijų.

Palyginti standartinę smilkininio apatinio žandikaulio sąnario chirurgijos metodiką ir mažo priėjimo metodiką, pjūvio dydis gali skirtis net 3-4 kartus.

Apatinio smilkininio žandikaulio sąnario atroskopinė operacija (TMJ artroskopinė chirurgija)  –

tai chirurginė sąnario ištyrimo ir gydymo procedūra, kuri atliekama smilkininio apatinio žandikaulio sąnario operacijos metu.

Jos metu naudojamas plonas, lankstus vamzdelis su kamera, vaizdo sąnario viduje pamatymui, bei kitų procedūrų atlikimui.

Artroskopinė žandikaulio sąnario operacija atliekama, siekiant:

 • realiai ivertinti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario būklę,
 • pašalinti sąaugas,
 • paveikti uždegimines zonas,
 • pakeisti žandikaulio sąnario disko poziciją,
 • praplauti žandikaulio sąnarį specialiais skysčiais,
 • įvesti priešuždegiminių vaistų,
 • pakeisti/ paveikti anatominius paviršius,
 • kitoms procedūroms atlikti.