Ortognatinė (“orthos” – tiesinti, “gnathos” – žandikaulis) chirurgija – žandikaulių operacija, kurios metu vienam arba abiems žandikauliams suteikiama nauja padėtis, užtikrinant taisyklingą viršutinio ir apatinio žandikaulio tarpusavio santykį ir galimybę taikant ortodontinį gydymą pasiekti taisyklingą sąkandį. Ortognatinės chirurgijos būdu gali būti gydoma ir miego apnėja.
Ortognatinė chirurgija taip pat suteikia galimybę pakoreguoti ir subalansuoti veido išvaizdą. Svarbu žinoti, jog ortognatinė chirurgija taikoma tik tais atvejais, kai situacijos neįmanoma pakeisti naudojant breketus.
Saugodami pacientų privatumą, ortognatinio gydymų atvejų interneto puslapiuose neskelbiame. Visą informaciją apie gydymo poreikį bei galimybes suteiks gydytojas-burnos, veido ir žandikaulių chirurgas, konsultacijos metu.
Registruotis konsultacijai »»
Ortognatinio gydymo žingsniai
- Pirmasis vizitas
- Gydymo planas
- Gydymas prieš ortodontiją
- Ortodontija prieš chirurginį gydymą
- Pasiruošimas ortognatinei operacijai
- Ortognatinė operacija
- Pooperacinis periodas
- Pooperacinė baigiamoji ortodontija
Ortognatinės chirurgijos poreikio įvertinimas
Žandikaulio augimas yra ilgalaikis procesas, kurio taisyklingam susiformavimui įtakos turi traumos, įgimti faktoriai, apatinio smilkininio žandikaulio sąnario disfunkcija, tokie žalingi įpročiai kaip griežimas dantimis ar stiprus dantų sukandimas dieną bei kiti faktoriai. Esant indikacijoms, ortognatinė chirurgija gali būti efektyviu ilgalaikiu gydymu miego apnėjos atvejais (95 proc. ilgalaikis efektyvumas).
Netaisyklingas sąkandis (sąkandžio anomalijos) sukelia daugybę problemų:
- Sunkus maisto atkandimas, kramtymas ir/ar rijimas atvirkščio ir ypač atviro sąkandžio atvejais.
- Dėl netaisyklingos žandikaulių padėties pernelyg didelių apkrovų išsivystantis lėtinis žandikaulio ar žandikaulio sąnario skausmas, žandikaulio sąnario disfunkcija, greitesnis dėvėjimasis. Tai gali pasireikšti sąnarių skausmu, traškėjimu, poškėjimu, mažėjančiu išsižiojimu. Būklę gali dar labiau pabloginti dantų griežimas naktį ir stiprus dantų sukandimas dieną.
- Kaulo tirpimas dėl audinių pažeidimo ir uždegimo kramtant maistą,
- Dantų paslankumas ar tarpai tarp dantų dėl kaulo tirpimo,
- Greitesnis dantų nusidėvėjimas esant skeletinėms sąkandžio anomalijoms, o ypač atviram sąkandžiui. Nusidėvėjusius dantis sunkiau restauruoti, jie dažniau skyla.
- Kvėpavimas per burną, išdžiūvusi burna, kiti kvėpavimo funkcijos sutrikimai atvirkščio ar atviro sąkandžio atvejais, kai apatinis žandikaulis nepakankamai išsivystęs arba yra neteisingoje padėtyje. Dėl susiaurėjusios burnaryklės pro ją į plaučius patenka mažesnis oro kiekis. Nakties metu atspalaidavus raumenims, apatinis žandikaulis dar labiau atsitraukia atgal, o burnaryklė dar labiau susiaurėja, dėl to žmogus pradeda knarkti. Esant šiai sąkandžio anomalijai, neretai nustatoma ir miego apnėja. Dėl nakties metu sustojančio kvėpavimo ir nepakankamo aprūpinimo deguonimi žmogus jaučiasi nuolat pavargęs ir neišsimiegojęs. Ši būklė turi neigiamą įtaką visoms organizmo sistemoms.
- Neproporcinga veido išvaizda iš priekio ar iš šono, nesugebėjimas natūraliai, nejaučiant tempimo, sučiaupti lūpų. Atvirkščio sąkandžio atvejais pastebimas masyvus smakras ir įdubusi viršutinė lūpa, galinio sąkandžio atvejais – mažas smakras ir gili smakro-lūpos raukšlė, o atviro sąkandžio atveju – aukštas veidas, mažas smakras ir įtemptos lūpos, kitos estetinės problemos.
- Su veido išvaizda susijusios psichologinės ar emocinės problemos.
SVARBU: Ortognatinis gydymas taikomas tik tais atvejais, kai yra nustatoma skeletinė žandikaulio anomalija, dėl kurios susiformuoja netaisyklingas sąkandis ir ortodontinis gydymas negali situacijos iš esmės pakeisti.
Sprendžiant, ar ortognatinė operacija yra būtina, komandoje dirba odontologas, ortodontas bei burnos, veido ir žandikaulių chirurgas. Kartais į gydymą įtraukiami ir kitų specialybių gydytojai. Jie išanalizuoja kiekvieną individualų atvejį ir sudaro patį efektyviausią Gydymo planą.
Gydymo planas smulkiai aptariamas su pacientu, išskiriant visus privalumus ir trūkumus, galimas alternatyvas, paaiškinant kiekvieną žingsnį, jo naudą ir trukmę. Ortognatinis gydymas trunka keletą metų, gydymo eigoje nebelieka jokių galimybių gydymą stabdyti ar daryti esminius pokyčius. Todėl ortognatiniam gydymui pradėti būtina, jog pacientas aiškiai suvoktų situaciją, būtų tvirtai apsisprendęs bei prisiimtų įsipareigojimą gydymą tęsti iki pabaigos.
Kombinuoto ortognatinio-ortodontinio gydymo tikslas – atstatyti žandikaulių struktūrą ir sąkandžio funkciją, pasiekiant stabilumą ir estetiką. Siekiant šio tikslo, ortodontas, naudodamas breketus, sulygiuoja dantis pagal žandikaulius. Kai tai pasiekiama, ortognatinės operacijos metu, sulygiuojami žandikauliai.
Ortognatinio gydymo žingsniai
Ortognatinis gydymas paprastai trunka apie 2 metus. Pacientas privalo suprasti, jog tai ilgas įsipareigojimas, kuriam reikės kantrybės ir didelės motyvacijos. Ortognatinio gydymo eigoje nebelieka jokių galimybių gydymą stabdyti ar daryti esminius pokyčius.
1. Pirmasis vizitas
Pirmojo vizito metu burnos, veido ir žandikaulių chirurgas įvertina sąkandį, žandikaulius, sąnarių funkcijas, veido bruožus, padaro veido ir dantų, skeletinės sistemos nuotraukas bei reikalingus matavimus. Pirmojo vizito tikslas – surinkti visą informaciją, reikalingą efektyviausio Gydymo plano sudarymui.
Gydytojas klausinėja apie sveikatos problemas, kurias yra itin svarbu paminėti prieš ortognatinio gydymo pradžią, nes jos gali koreguoti gydymo eigą ar tapti faktoriais, nulemiančiais, ar ortognatinis gydymas yra įmanomas.
Pirmojo vizito metu pacientui suteikiama visa bendroji informacija apie ortognatinį gydymą. Esant poreikiui, skiriami papildomi tyrimai.
Pageidautina, jog pacientas į pirminę konsultaciją atsivežtų gipsinius dantų modelius, kuriuos gali pagaminti gydantis gydytojas odontologas. Tai pagreitina Gydymo plano sudarymą.
2. Gydymo planas
Į gydymo plano paruošimą įeina tokie etapai kaip ortodontinis dantų padėties paruošimas, komunikacija tarp chirurgo ir ortodonto, chirurginis paruošimas prieš ortodontinį/ortognatinį gydymą. Detalus Gydymo planas paprastai paruošiamas per 2-4 savaites. Tai viena svarbiausių gydymo eigos dalių.
Paruoštas Gydymo planas smulkiai aptariamas su pacientu. Konsultacijos metu paaiškinama, ar reikalinga vieno ar abiejų žandikaulių operacija, aptariami privalumai, trūkumai, galimos alternatyvos, taip pat įvardinami kiekvieno gydymo etapo terminai. Naudojant kompiuterines programas pacientui parodomas preliminarus išvaizdos pokytis, kurio galima tikėtis po ortognatinės operacijos.
Ortognatinį gydymą pradėjus, dažniausiai nebėra galimybių jo stabdyti, grįžti į buvusią situaciją ar daryti esminius pokyčius Gydymo plane. Ortognatinis gydymas trunka keletą metų, todėl jis pradedamas tik tada, kai pacientas puikiai supranta situaciją ir gydymo eigą.
3. Gydymas prieš ortodontiją
Pacientas informuojams apie visas procedūras, kurias reikia atlikti prieš pradedant ortodontinį gydymą. Paprastai prieš ortodontiją arba ortodontinio gydymo metu pašalinami visi protiniai dantys. Gali būti, kad reikės pašalinti du arba keturis sveikus dantis dėl žymaus dantų lankų dydžio neatitikimo ar dantų susigrūdimo. Į Gydymo planą taip pat gali būti įtrauktas dantų atidengimas, minkštųjų audinių plastika, ortodontiniai implantai ar kt. Prieš ortodontinį gydymą gydytojas odontologas pasirūpina dantų profilaktine priežiūra ir plombavimu.
4. Ortodontija prieš ortognatinę operaciją
Ortodontinis gydymas trunka nuo 12 iki 24 mėn., pacientas nešioja breketus ant viršutinių ir apatinių dantų. Ortodontinio gydymo prieš ortognatinę operaciją tikslas – naudojant breketus, pagal gydytojo – burnos, veido ir žandikaulių chirurgo sudarytą Gydymo planą, sulygiuoti dantis į taisyklingus lankus, kurie atitiktų vienas kitą. Tai būtina pasiruošimo ortognatinei operacijai sąlyga.
Šiame Gydymo etape, naudojant breketus, dantys sustatomi į tokią poziciją, kuri operacijos metu sudaro sąlygas taisyklingam sąkandžiui suformuoti. Todėl šiuo etapu sąkandis gali atrodyti dar blogesniu, bet operacijos metu, pakoregavus žandikaulių poziciją, sąkandis bus atstatytas.
Apie ortodontinio gydymo tikslią eigą smulkiai informuoja gydantis gydytojas – ortodontas.
5. Pasiruošimas ortognatinei operacijai
Pagrindinis pasiruošimas operacijai prasideda 1-2 sav. prieš ortognatinę operaciją. Tuo metu ortodontinis gydymas jau yra baigtas, dantų pozicija negali kisti. Burnos, veido ir žandikaulių chirurgas atlieka visus paruošiamuosius tyrimus ir veiksmus, reikalingus operacijos tikslumui užtikrinti.
Kruopštus planavimas ir pasiruošimas chirurginiam gydymui užima nuo 1 iki 14 dienų ir reikalauja 2-6 vizitų. Vizitų metu nuimami dantų atspaudai, vašku registruojamas sąkandis, padaromos veido ir dantų foto nuotraukos, padaroma kompiuterinė tomografija, pateikiamas reikalingų sveikatos tyrimų sąrašas bei išanalizuojami gauti rezultatai, atliekami reikalingi klinikiniai, kompiuteriniai veido ir dantų matavimai. Remiantis visais duomenimis sudaromas tikslus operacijos planas, pagaminami ir pritaikomi individualūs aparatai operacijai atlikti.
Ortognatinė chirurgija yra atliekama su bendra anestezija ligoninėje. Prieš gulantis į ligoninę pacientui pristatomas tikslus operacijos planas, aptariama operacijos eiga, rizika, individuali rizika, galimos išeitys ir komplikacijos. Prieš operaciją papildomai įvertinama paciento sveikatos istorija ir esama būklė, pacientas supažindinamas su specialia dieta ir atliekami visi reikalingi tyrimai. Kartais prieš operaciją reikalinga konsultacija su anesteziologu, kitais gydytojais.
6. Ortognatinė operacija
Operacijos trukmė priklauso nuo operacijos tipo ir sudėtingumo. Ji gali užtrukti nuo 1 iki 6,5 valandų. Vieno žandikaulio operacija užtrunka apie 1-1,5 val, dviejų žandikaulių – apie 5,5 val., o abiejų žandikaulių ir smakro apie 6-6,5 valandas.
Burnos, veido ir žandikaulių chirurgas iš anksto nurodys preliminarų operacijos laiką.
Prieš ortognatinę operaciją svarbu:
- Pacientas turi būti visiškai sveikas ir nesirgti virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis 2-3 savaites iki operacijos. Jei pacientas prieš operaciją peršąla ir „susloguoja“, operacija nukeliama bent 2-3 savaitėms arba operacijos laikas derinamas individualiai pagal esamas galimybes.
- Prieš operaciją griežtai negalima valgyti. Jei operaciją planuojama atlikti iš pat ryto, vakare galima valgyti iki 20 val., skysčius gerti – iki 22 val.
- Rytą prieš operaciją valgyti ir gerti griežtai draudžiama. Tai yra gyvybiškai svarbi taisyklė.
7. Pooperacinis periodas
Po vieno žandikaulio operacijos pacientas ligoninėje lieka 1-2 dienas, po dviejų – 2-4 dienas. Dažniausiai žaizdos gyja apie 10 dienų. Apatinis žandikaulis sugyja per 2 mėnesius, o viršutinis – apie 4 mėnesius.
Po operacijos svarbu žinoti:
- Skausmas jaučiamas tik pirmosiomis valandomis – paromis po operacijos, tačiau jis nesunkiai kontroliuojamas nuskausminančiais vaistais ir vaistais nuo uždegimo. Pacientai jaučia skirtingo intensyvumo skausmą, kurį iš dalies lemia ir jų suvokimas bei psichologinė būklė po operacijos.
- Jau pirmąją parą po operacijos gali prasidėti veido tinimas ir žanduose išryškėti kraujosrūvos. Didžiausias veido patinimas būna 2-rą ar 3-čią parą po operacijos. Fiziškai ir psichologiškai tai pats sunkiausias laikotarpis. Veido tinimas pradeda mažėti praėjus savaitei po operacijos. Patinimas gerokai sumažėja po operacijos praėjus 6-8 savaitėms.
- Norint stabilizuoti žandikaulius, po operacijos dantys sukabinami elastinėmis gumytėmis. Pacientas turi galimybę išsižioti apie 1 cm – tiek pakanka valgymui ir gėrimui. Plačiau žiotis nerekomenduojama.
- Siūlai išimami praėjus 7-14 dienų po operacijos. Tuomet pirmą kartą nuimamos elastinės gumytės, dar sykį patikrinamas sąkandis. Pakartojama, kaip teisingai valytis dantis ir pačiam užsikabinti ant breketų gumytes pagal reikiamą schemą.
- Operacija atliekama burnos viduje, todėl išorėje randų nelieka.
- Visiems pacientams po ortognatinių operacijų sutrinka abiejų lūpų ir smakro odos jutimai. Lūpų judesiai ar mimika išlieka. Aplinkiniams tai nėra pastebima. Lūpose ir smakre jaučiamas aptirpimas, kuris pamažu praeina, tačiau gali prireikti 6-9 mėnesių ar dar ilgesnio laiko. Tai pasireiškia „skruzdėlyčių bėgiojimu“ po odą, odos niežėjimu. Ilgainiui jutimai atsistato, tačiau yra žmonių, kuriems jutimai atsistato ne visiškai ar neatsistato.
Apsilankymų pas burnos, veido ir žandikaulių chirurgą bei kitų papildomų tyrimų dažnis po ortognatinės operacijos priklauso nuo operacijos sudėtingumo ir individualios situacijos. Šių vizitų tikslas įvertinti operacijos stabilumą ir gijimą.
Dažniausiai vizitai skiriami:
- Du pirmus mėnesius po operacijos kas savaitę,
- Trečią ir ketvirtą mėnesį po operacijos 2 kartus per mėnesį.
Po operacijos, kai žandikauliai pilnai sugyja, pradedamas baigiamasis ortodontinis gydymas, kuris tęsiasi nuo 6 iki 12 mėnesių. Šiuo periodu pas burnos, veido ir žandikaulių chirurgą pacientas turi apsilankyti kartą per 1-2 mėnesius arba atskirai derinant vizitų laikus kartu su gydytoju ortodontu.
Po ortognatinės operacijos ir baigiamojo gydymo breketais burnos, veido ir žandikaulių chirurgas nustato, kaip dažnai reikės atvykti apžiūroms, kada reikės pagaminti naujus diagnostinius modelius. Taip pat labai svarbu reguliariai lankytis pas odontologą bei užtikrinti gerą burnos ir dantų priežiūrą.